Faydalı Model Başvuru ve Tescil , Faydalı model nedir, faydalı model belgesi nedir,  Faydalı model başvuru, yayın ve itiraz süreçleri ve nihai olarak faydalı model belgesi yayın ve belgenin başvuru sahibine teslim süreci anlatılmaktadır.

Ağrı Patent ‘ in detaylı açıkladığı  Patent Başvurusu Nasıl Yapılır başlıklı yazımızı, oldukça yararlı olabilecek Patent Araştırma ve Patent sorgulama Nedir Nasıl Yapılmalı yazılarımızı ve Faydalı Model Başvuru ve Tescil yazılarımızı mutlaka incelemenizi öneriyoruz.


Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT ) nezdinde yapılacak faydalı model başvuru ve belge işlemleri başlıklar halinde ve ayrıntılı olarak aşağıda anlatılmaktadır.

 

FAYDALI MODEL NEDİR? | AĞRI PATENT

 

faydalı model nedir?-ağrı patent
faydalı model nedir?-ağrı patent

10 Yıl süre ile,  faydalı model sahibine, üçüncü kişiler tarafından buluşun izinsiz olarak üretilmesini, satılmasını, kullanılmasını veya ithal edilmesini engelleme amacıyla tanınan tekel haklarına faydalı model denir.

Koruma süreleri başvuru tarihi itibarıyla başlar ve aşağıdaki tabloda belirtilen süreler boyunca
koruma devam eder.

Ağrı Patent uzmanlarınca hazırlanan Patent Nedir ve Buluş Nedir yazılarımızla birlikte Patent sorgulama Nedir Nasıl Yapılmalı yazılarımızı, mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Patent ve faydalı model arasındaki farklar aşağıdaki tabloda özetlenmektedir: